FIDE Chess.com Grand Swiss

Tournament schedule

Round 1 2021-10-27 11:00:00
Round 2 2021-10-28 11:00:00
Round 3 2021-10-29 11:00:00
Round 4 2021-10-30 11:00:00
Round 5 2021-10-31 11:00:00
Round 6 2021-11-01 11:00:00
Round 7 2021-11-03 12:00:00
Round 8 2021-11-04 12:00:00
Round 9 2021-11-05 12:00:00
Round 10 2021-11-06 12:00:00
Round 11 2021-11-07 12:00:00

Live tournaments

Select round

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Round 5

White Black Result
Firouzja Alireza (FRA) 2770 Vachier-Lagrave Maxime (FRA) 2763 1/2-1/2
Caruana Fabiano (USA) 2800 Howell David W L (ENG) 2658 1-0
Najer Evgeniy (RUS) 2654 Caruana Fabiano (USA) 2800 1/2-1/2
Oparin Grigoriy (RUS) 2654 Aronian Levon (ARM) 2782 1/2-1/2
Aronian Levon (ARM) 2782 Donchenko Alexander (GER) 2648 1/2-1/2
Shirov Alexei (ESP) 2659 Firouzja Alireza (FRA) 2770 1/2-1/2
Vachier-Lagrave Maxime (FRA) 2763 Ponkratov Pavel (RUS) 2659 1-0
Vitiugov Nikita (RUS) 2727 Sarana Alexey (RUS) 2649 1/2-1/2
Donchenko Alexander (GER) 2648 Esipenko Andrey (RUS) 2720 1/2-1/2
Esipenko Andrey (RUS) 2720 Abdusattorov Nodirbek (UZB) 2646 1-0
Harikrishna Pentala (IND) 2719 Swiercz Dariusz (USA) 2647 1/2-1/2
Abdusattorov Nodirbek (UZB) 2646 Dubov Daniil (RUS) 2714 1/2-1/2
Bluebaum Matthias (GER) 2640 Harikrishna Pentala (IND) 2719 1/2-1/2
Dubov Daniil (RUS) 2714 Saric Ivan (CRO) 2644 1-0
Sevian Samuel (USA) 2654 Yu Yangyi (CHN) 2704 1/2-1/2
Alekseenko Kirill (RUS) 2710 Deac Bogdan-Daniel (ROU) 2643 0-1
Tari Aryan (NOR) 2646 Yu Yangyi (CHN) 2704 1/2-1/2
Swiercz Dariusz (USA) 2647 Xiong Jeffery (USA) 2700 1/2-1/2
Sasikiran Krishnan (IND) 2640 Fedoseev Vladimir (RUS) 2704 1-0
Nihal Sarin (IND) 2652 Navara David (CZE) 2691 1/2-1/2
Maghsoodloo Parham (IRI) 2701 Tabatabaei M. Amin (IRI) 2639 1/2-1/2
Tabatabaei M. Amin (IRI) 2639 Artemiev Vladislav (RUS) 2699 1/2-1/2
Xiong Jeffery (USA) 2700 Abasov Nijat (AZE) 2638 1-0
Korobov Anton (UKR) 2690 Tari Aryan (NOR) 2646 1/2-1/2
Kovalev Vladislav (FID) 2634 Maghsoodloo Parham (IRI) 2701 0-1
Vitiugov Nikita (RUS) 2727 Petrosyan Manuel (ARM) 2605 1/2-1/2
Fedoseev Vladimir (RUS) 2704 Pichot Alan (ARG) 2628 1-0
Navara David (CZE) 2691 Gukesh D (IND) 2640 1-0
Artemiev Vladislav (RUS) 2699 Ponomariov Ruslan (UKR) 2631 1/2-1/2
Kryvoruchko Yuriy (UKR) 2686 Chigaev Maksim (RUS) 2639 1/2-1/2
Indjic Aleksandar (SRB) 2612 Alekseenko Kirill (RUS) 2710 1/2-1/2
Wojtaszek Radoslaw (POL) 2691 Keymer Vincent (GER) 2630 1/2-1/2
Svidler Peter (RUS) 2694 Kuzubov Yuriy (UKR) 2624 0-1
Martirosyan Haik M. (ARM) 2624 Svidler Peter (RUS) 2694 1/2-1/2
Yilmaz Mustafa (TUR) 2626 Van Foreest Jorden (NED) 2691 1-0
Ponkratov Pavel (RUS) 2659 Sevian Samuel (USA) 2654 1/2-1/2
Kollars Dmitrij (GER) 2621 Wojtaszek Radoslaw (POL) 2691 1/2-1/2
Yakubboev Nodirbek (UZB) 2621 Eljanov Pavel (UKR) 2691 1/2-1/2
Eljanov Pavel (UKR) 2691 Brkic Ante (CRO) 2621 1-0
Brkic Ante (CRO) 2621 Korobov Anton (UKR) 2690 0-1
Kuzubov Yuriy (UKR) 2624 Kryvoruchko Yuriy (UKR) 2686 1/2-1/2
Deac Bogdan-Daniel (ROU) 2643 Sargissian Gabriel (ARM) 2664 1/2-1/2
Predke Alexandr (RUS) 2666 Sasikiran Krishnan (IND) 2640 0-1
Saric Ivan (CRO) 2644 Shirov Alexei (ESP) 2659 0-1
Matlakov Maxim (RUS) 2682 Antipov Mikhail Al. (RUS) 2619 1/2-1/2
Chigaev Maksim (RUS) 2639 Grandelius Nils (SWE) 2662 1/2-1/2
Moussard Jules (FRA) 2632 Predke Alexandr (RUS) 2666 0-1
Van Foreest Jorden (NED) 2691 Ivic Velimir (SRB) 2606 1/2-1/2
Grandelius Nils (SWE) 2662 Dreev Aleksey (RUS) 2635 1/2-1/2
Ponomariov Ruslan (UKR) 2631 Sjugirov Sanan (RUS) 2663 1/2-1/2
Dreev Aleksey (RUS) 2635 Anton Guijarro David (ESP) 2658 0-1
Praggnanandhaa R (IND) 2618 Mamedov Rauf (AZE) 2673 1-0
Mamedov Rauf (AZE) 2673 Ganguly Surya Shekhar (IND) 2617 1/2-1/2
Sjugirov Sanan (RUS) 2663 Yilmaz Mustafa (TUR) 2626 1-0
Gelfand Boris (ISR) 2680 Zvjaginsev Vadim (RUS) 2609 1/2-1/2
Cheparinov Ivan (BUL) 2659 Durarbayli Vasif (AZE) 2629 1/2-1/2
Ter-Sahakyan Samvel (ARM) 2607 Gelfand Boris (ISR) 2680 1-0
Keymer Vincent (GER) 2630 Oparin Grigoriy (RUS) 2654 1/2-1/2
Jumabayev Rinat (KAZ) 2658 Onyshchuk Volodymyr (UKR) 2622 0-1
Howell David W L (ENG) 2658 Yakubboev Nodirbek (UZB) 2621 1-0
Hovhannisyan Robert (ARM) 2622 Najer Evgeniy (RUS) 2654 0-1
Sargissian Gabriel (ARM) 2664 Indjic Aleksandar (SRB) 2612 1-0
Cori Jorge (PER) 2655 Sethuraman S.P. (IND) 2620 1/2-1/2
Goryachkina Aleksandra (RUS) 2602 Adhiban B. (IND) 2672 1/2-1/2
Volokitin Andrei (UKR) 2652 Hovhannisyan Robert (ARM) 2622 1/2-1/2
Demchenko Anton (RUS) 2651 Kollars Dmitrij (GER) 2621 0-1
Sethuraman S.P. (IND) 2620 Demchenko Anton (RUS) 2651 0-1
Sarana Alexey (RUS) 2649 Praggnanandhaa R (IND) 2618 1-0
Sadhwani Raunak (IND) 2609 Rakhmanov Aleksandr (RUS) 2657 1-0
Ivic Velimir (SRB) 2606 Cheparinov Ivan (BUL) 2659 1-0
Zvjaginsev Vadim (RUS) 2609 Cori Jorge (PER) 2655 1/2-1/2
Henriquez Villagra Cristobal (CHI) 2608 Volokitin Andrei (UKR) 2652 0-1
Petrosyan Manuel (ARM) 2605 Nihal Sarin (IND) 2652 1/2-1/2
Onyshchuk Volodymyr (UKR) 2622 Erigaisi Arjun (IND) 2634 1-0
Gukesh D (IND) 2640 Sadhwani Raunak (IND) 2609 0-1
Abasov Nijat (AZE) 2638 Henriquez Villagra Cristobal (CHI) 2608 1/2-1/2
Niemann Hans Moke (USA) 2638 Ter-Sahakyan Samvel (ARM) 2607 1/2-1/2
Sindarov Javokhir (UZB) 2587 Jumabayev Rinat (KAZ) 2658 1-0
Erigaisi Arjun (IND) 2634 Goryachkina Aleksandra (RUS) 2602 1-0
Adly Ahmed (EGY) 2602 Shevchenko Kirill (UKR) 2632 0-1
Kuybokarov Temur (AUS) 2549 Matlakov Maxim (RUS) 2682 1/2-1/2
Anton Guijarro David (ESP) 2658 Bjerre Jonas Buhl (DEN) 2569 1-0
Zhou Jianchao (CHN) 2629 Bartel Mateusz (POL) 2597 1-0
Bartel Mateusz (POL) 2597 Movsesian Sergei (ARM) 2627 1/2-1/2
Paravyan David (RUS) 2642 Nguyen Thai Dai Van (CZE) 2577 1/2-1/2
Georgiev Kiril (MKD) 2577 Paravyan David (RUS) 2642 1/2-1/2
Zhou Jianchao (CHN) 2629 Sindarov Javokhir (UZB) 2587 1/2-1/2
Jobava Baadur (GEO) 2582 Moussard Jules (FRA) 2632 1-0
Nguyen Thai Dai Van (CZE) 2577 Kovalev Vladislav (FID) 2634 1/2-1/2
Durarbayli Vasif (AZE) 2629 Jobava Baadur (GEO) 2582 0-1
Neiksans Arturs (LAT) 2570 Bluebaum Matthias (GER) 2640 0-1
Bjerre Jonas Buhl (DEN) 2569 Niemann Hans Moke (USA) 2638 0-1
Pichot Alan (ARG) 2628 Georgiev Kiril (MKD) 2577 1-0
Kravtsiv Martyn (UKR) 2625 Neiksans Arturs (LAT) 2570 1-0
Shevchenko Kirill (UKR) 2632 Kuybokarov Temur (AUS) 2549 1-0
Rakhmanov Aleksandr (RUS) 2657 Vokhidov Shamsiddin (UZB) 2521 1/2-1/2
Movsesian Sergei (ARM) 2627 Van Foreest Lucas (NED) 2543 1-0
Van Foreest Lucas (NED) 2543 Kravtsiv Martyn (UKR) 2625 1/2-1/2
Adhiban B. (IND) 2672 Rakotomaharo Fy Antenaina (MAD) 2484 1-0
Suleymanli Aydin (AZE) 2541 Adly Ahmed (EGY) 2602 1-0
Antipov Mikhail Al. (RUS) 2619 Morovic Fernandez Ivan (CHI) 2510 1-0
Ganguly Surya Shekhar (IND) 2617 Budisavljevic Luka (SRB) 2508 1-0
Suleymanli Aydin (AZE) 2541 Gretarsson Hjorvar Steinn (ISL) 2577 1-0
Miezis Normunds (LAT) 2467 Martirosyan Haik M. (ARM) 2624 0-1
Vokhidov Shamsiddin (UZB) 2521 Meshkovs Nikita (LAT) 2550 1-0
Gretarsson Hjorvar Steinn (ISL) 2577 Rakotomaharo Fy Antenaina (MAD) 2484 1-0
Meshkovs Nikita (LAT) 2550 Budisavljevic Luka (SRB) 2508 1/2-1/2
Dzagnidze Nana (GEO) 2524 Lei Tingjie (CHN) 2505 *
Batsiashvili Nino (GEO) 2484 Kosteniuk Alexandra (RUS) 2518 *
Harika Dronavalli (IND) 2511 Pogonina Natalija (RUS) 2467 *
Morovic Fernandez Ivan (CHI) 2510 Miezis Normunds (LAT) 2467 1/2-1/2
Kashlinskaya Alina (RUS) 2493 Zhu Jiner (CHN) 2455 *
Sukandar Irine Kharisma (INA) 2406 Muzychuk Mariya (UKR) 2536 *
Javakhishvili Lela (GEO) 2446 Paehtz Elisabeth (GER) 2475 *
Zawadzka Jolanta (POL) 2428 Saduakassova Dinara (KAZ) 2491 *
Shuvalova Polina (RUS) 2509 Arakhamia-Grant Ketevan (SCO) 2376 *
Assaubayeva Bibisara (KAZ) 2400 Stefanova Antoaneta (BUL) 2475 *
Gunina Valentina (RUS) 2462 Girya Olga (RUS) 2410 *
Danielian Elina (ARM) 2450 Maltsevskaya Aleksandra (RUS) 2411 *
Badelka Olga (RUS) 2438 Sargsyan Anna M. (ARM) 2402 *
Bivol Alina (RUS) 2392 Cramling Pia (SWE) 2447 *
Arabidze Meri (GEO) 2441 Socko Monika (POL) 2397 *
Vantika Agrawal (IND) 2322 Abdumalik Zhansaya (KAZ) 2507 *
Munguntuul Batkhuyag (MGL) 2433 Padmini Rout (IND) 2380 *
Atalik Ekaterina (TUR) 2420 Hoang Thanh Trang (HUN) 2380 *
Milliet Sophie (FRA) 2410 Cori T. Deysi (PER) 2382 *
Melia Salome (GEO) 2371 Vaishali R (IND) 2419 *
Houska Jovanka (ENG) 2381 Buksa Nataliya (UKR) 2409 *
Osmak Iulija (UKR) 2423 Lujan Carolina (ARG) 2340 *
Kamalidenova Meruert (KAZ) 2339 Cyfka Karina (POL) 2409 *
Rogule Laura (LAT) 2289 Garifullina Leya (RUS) 2409 *
Golsta Madara (LAT) 2003 Divya Deshmukh (IND) 2305 *
February Jesse Nikki (RSA) 1857 Eizaguerri Floris Maria (ESP) 2328 *