FIDE Chess.com Women's Grand Swiss

Tournament schedule

Round 1 2021-10-27 11:00:00
Round 2 2021-10-28 11:00:00
Round 3 2021-10-29 11:00:00
Round 4 2021-10-30 11:00:00
Round 5 2021-10-31 11:00:00
Round 6 2021-11-01 11:00:00
Round 7 2021-11-03 12:00:00
Round 8 2021-11-04 12:00:00
Round 9 2021-11-05 12:00:00
Round 10 2021-11-06 12:00:00
Round 11 2021-11-07 12:00:00

Live tournaments

Select round

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Round 5

White Black Result
Firouzja Alireza (FRA) 2770 Vachier-Lagrave Maxime (FRA) 2763 *
Caruana Fabiano (USA) 2800 Howell David W L (ENG) 2658 *
Oparin Grigoriy (RUS) 2654 Aronian Levon (ARM) 2782 *
Vitiugov Nikita (RUS) 2727 Sarana Alexey (RUS) 2649 *
Donchenko Alexander (GER) 2648 Esipenko Andrey (RUS) 2720 *
Harikrishna Pentala (IND) 2719 Swiercz Dariusz (USA) 2647 *
Abdusattorov Nodirbek (UZB) 2646 Dubov Daniil (RUS) 2714 *
Alekseenko Kirill (RUS) 2710 Deac Bogdan-Daniel (ROU) 2643 *
Tari Aryan (NOR) 2646 Yu Yangyi (CHN) 2704 *
Sasikiran Krishnan (IND) 2640 Fedoseev Vladimir (RUS) 2704 *
Tabatabaei M. Amin (IRI) 2639 Artemiev Vladislav (RUS) 2699 *
Xiong Jeffery (USA) 2700 Abasov Nijat (AZE) 2638 *
Kovalev Vladislav (FID) 2634 Maghsoodloo Parham (IRI) 2701 *
Navara David (CZE) 2691 Gukesh D (IND) 2640 *
Kryvoruchko Yuriy (UKR) 2686 Chigaev Maksim (RUS) 2639 *
Wojtaszek Radoslaw (POL) 2691 Keymer Vincent (GER) 2630 *
Svidler Peter (RUS) 2694 Kuzubov Yuriy (UKR) 2624 *
Yilmaz Mustafa (TUR) 2626 Van Foreest Jorden (NED) 2691 *
Ponkratov Pavel (RUS) 2659 Sevian Samuel (USA) 2654 *
Yakubboev Nodirbek (UZB) 2621 Eljanov Pavel (UKR) 2691 *
Brkic Ante (CRO) 2621 Korobov Anton (UKR) 2690 *
Saric Ivan (CRO) 2644 Shirov Alexei (ESP) 2659 *
Moussard Jules (FRA) 2632 Predke Alexandr (RUS) 2666 *
Grandelius Nils (SWE) 2662 Dreev Aleksey (RUS) 2635 *
Ponomariov Ruslan (UKR) 2631 Sjugirov Sanan (RUS) 2663 *
Praggnanandhaa R (IND) 2618 Mamedov Rauf (AZE) 2673 *
Gelfand Boris (ISR) 2680 Zvjaginsev Vadim (RUS) 2609 *
Jumabayev Rinat (KAZ) 2658 Onyshchuk Volodymyr (UKR) 2622 *
Hovhannisyan Robert (ARM) 2622 Najer Evgeniy (RUS) 2654 *
Sargissian Gabriel (ARM) 2664 Indjic Aleksandar (SRB) 2612 *
Cori Jorge (PER) 2655 Sethuraman S.P. (IND) 2620 *
Demchenko Anton (RUS) 2651 Kollars Dmitrij (GER) 2621 *
Sadhwani Raunak (IND) 2609 Rakhmanov Aleksandr (RUS) 2657 *
Ivic Velimir (SRB) 2606 Cheparinov Ivan (BUL) 2659 *
Henriquez Villagra Cristobal (CHI) 2608 Volokitin Andrei (UKR) 2652 *
Petrosyan Manuel (ARM) 2605 Nihal Sarin (IND) 2652 *
Niemann Hans Moke (USA) 2638 Ter-Sahakyan Samvel (ARM) 2607 *
Erigaisi Arjun (IND) 2634 Goryachkina Aleksandra (RUS) 2602 *
Adly Ahmed (EGY) 2602 Shevchenko Kirill (UKR) 2632 *
Kuybokarov Temur (AUS) 2549 Matlakov Maxim (RUS) 2682 *
Anton Guijarro David (ESP) 2658 Bjerre Jonas Buhl (DEN) 2569 *
Bartel Mateusz (POL) 2597 Movsesian Sergei (ARM) 2627 *
Paravyan David (RUS) 2642 Nguyen Thai Dai Van (CZE) 2577 *
Zhou Jianchao (CHN) 2629 Sindarov Javokhir (UZB) 2587 *
Durarbayli Vasif (AZE) 2629 Jobava Baadur (GEO) 2582 *
Neiksans Arturs (LAT) 2570 Bluebaum Matthias (GER) 2640 *
Pichot Alan (ARG) 2628 Georgiev Kiril (MKD) 2577 *
Van Foreest Lucas (NED) 2543 Kravtsiv Martyn (UKR) 2625 *
Adhiban B. (IND) 2672 Rakotomaharo Fy Antenaina (MAD) 2484 *
Antipov Mikhail Al. (RUS) 2619 Morovic Fernandez Ivan (CHI) 2510 *
Ganguly Surya Shekhar (IND) 2617 Budisavljevic Luka (SRB) 2508 *
Suleymanli Aydin (AZE) 2541 Gretarsson Hjorvar Steinn (ISL) 2577 *
Miezis Normunds (LAT) 2467 Martirosyan Haik M. (ARM) 2624 *
Vokhidov Shamsiddin (UZB) 2521 Meshkovs Nikita (LAT) 2550 *
Muzychuk Mariya (UKR) 2536 Dzagnidze Nana (GEO) 2524 1-0
Dzagnidze Nana (GEO) 2524 Lei Tingjie (CHN) 2505 1/2-1/2
Batsiashvili Nino (GEO) 2484 Kosteniuk Alexandra (RUS) 2518 1-0
Harika Dronavalli (IND) 2511 Batsiashvili Nino (GEO) 2484 1/2-1/2
Harika Dronavalli (IND) 2511 Pogonina Natalija (RUS) 2467 1/2-1/2
Kashlinskaya Alina (RUS) 2493 Zhu Jiner (CHN) 2455 0-1
Munguntuul Batkhuyag (MGL) 2433 Shuvalova Polina (RUS) 2509 1-0
Sukandar Irine Kharisma (INA) 2406 Muzychuk Mariya (UKR) 2536 0-1
Lei Tingjie (CHN) 2505 Zawadzka Jolanta (POL) 2428 1-0
Osmak Iulija (UKR) 2423 Abdumalik Zhansaya (KAZ) 2507 1/2-1/2
Zhu Jiner (CHN) 2455 Paehtz Elisabeth (GER) 2475 1/2-1/2
Javakhishvili Lela (GEO) 2446 Paehtz Elisabeth (GER) 2475 0-1
Zawadzka Jolanta (POL) 2428 Saduakassova Dinara (KAZ) 2491 1-0
Javakhishvili Lela (GEO) 2446 Gunina Valentina (RUS) 2462 1-0
Pogonina Natalija (RUS) 2467 Badelka Olga (RUS) 2438 1-0
Girya Olga (RUS) 2410 Kashlinskaya Alina (RUS) 2493 0-1
Saduakassova Dinara (KAZ) 2491 Socko Monika (POL) 2397 1/2-1/2
Shuvalova Polina (RUS) 2509 Arakhamia-Grant Ketevan (SCO) 2376 1-0
Assaubayeva Bibisara (KAZ) 2400 Stefanova Antoaneta (BUL) 2475 1-0
Gunina Valentina (RUS) 2462 Girya Olga (RUS) 2410 1/2-1/2
Danielian Elina (ARM) 2450 Maltsevskaya Aleksandra (RUS) 2411 0-1
Buksa Nataliya (UKR) 2409 Danielian Elina (ARM) 2450 1-0
Stefanova Antoaneta (BUL) 2475 Padmini Rout (IND) 2380 1-0
Kosteniuk Alexandra (RUS) 2518 Vantika Agrawal (IND) 2322 1-0
Badelka Olga (RUS) 2438 Sargsyan Anna M. (ARM) 2402 1-0
Bivol Alina (RUS) 2392 Cramling Pia (SWE) 2447 1/2-1/2
Arabidze Meri (GEO) 2441 Socko Monika (POL) 2397 0-1
Vantika Agrawal (IND) 2322 Abdumalik Zhansaya (KAZ) 2507 1/2-1/2
Cramling Pia (SWE) 2447 Houska Jovanka (ENG) 2381 1-0
Vaishali R (IND) 2419 Assaubayeva Bibisara (KAZ) 2400 1/2-1/2
Cyfka Karina (POL) 2409 Milliet Sophie (FRA) 2410 1-0
Munguntuul Batkhuyag (MGL) 2433 Padmini Rout (IND) 2380 1-0
Atalik Ekaterina (TUR) 2420 Hoang Thanh Trang (HUN) 2380 1/2-1/2
Milliet Sophie (FRA) 2410 Cori T. Deysi (PER) 2382 0-1
Melia Salome (GEO) 2371 Vaishali R (IND) 2419 1/2-1/2
Houska Jovanka (ENG) 2381 Buksa Nataliya (UKR) 2409 1/2-1/2
Maltsevskaya Aleksandra (RUS) 2411 Arakhamia-Grant Ketevan (SCO) 2376 1-0
Hoang Thanh Trang (HUN) 2380 Sukandar Irine Kharisma (INA) 2406 0-1
Garifullina Leya (RUS) 2409 Melia Salome (GEO) 2371 1/2-1/2
Eizaguerri Floris Maria (ESP) 2328 Arabidze Meri (GEO) 2441 1/2-1/2
Osmak Iulija (UKR) 2423 Lujan Carolina (ARG) 2340 1-0
Lujan Carolina (ARG) 2340 Atalik Ekaterina (TUR) 2420 1/2-1/2
Kamalidenova Meruert (KAZ) 2339 Cyfka Karina (POL) 2409 1-0
Cori T. Deysi (PER) 2382 Kamalidenova Meruert (KAZ) 2339 1-0
Rogule Laura (LAT) 2289 Garifullina Leya (RUS) 2409 1/2-1/2
Divya Deshmukh (IND) 2305 Bivol Alina (RUS) 2392 0-1
Sargsyan Anna M. (ARM) 2402 Rogule Laura (LAT) 2289 0-1
Golsta Madara (LAT) 2003 Divya Deshmukh (IND) 2305 0-1
February Jesse Nikki (RSA) 1857 Eizaguerri Floris Maria (ESP) 2328 0-1
February Jesse Nikki (RSA) 1857 Golsta Madara (LAT) 2003 0-1